estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        TÜRKİYE DE ESTETİK AMELİYATLARIN ÜCRETLERİ HAKKINDA..

estetik cerrahi Öncelikle şunu söylemeliyim, kanunen burada ameliyat fiyatlarını yada ameliyat fiyat aralıklarını yayınlamam mümkün değil. Bazı kanuni kısıtlamalar buna engel. Diğer yandan hastaların en çok merak ettikleri şeylerin başında da ameliyat ücretleri ve hasta resimleri geliyor (hastaların ameliyat öncesi ve sonrası resimlerini yayınlamak ta yasak maalesef). Ameliyat ücretlerini öğrenmek için doktorunuza bir telefon açarak fiyat aralıklarını öğrenebilir; yada muayeneye giderek olmak istediğiniz ameliyatın size kaça malolacağını öğrenebilirsiniz. Ben burada size ücretler konusunda genel bir bilgi vermeye çalışacağım..

Hiç bir estetik ameliyatı devlet kurumları yada özel sigortalar karşılamaz. Devlet kurumları ve özel sigortalar sadece tedavi edilmesi gereken hastalık durumlarında devreye girer. Yalnız estetik olarak nitelenebilecek, ama tedavi de gerektiren bir sağlık sorununuz varsa, kurumunuza (devlet kurumu yada özel sigorta) karşılanıp karşılanmadığını danışarak ameliyat olabilirsiniz. Örneğin çok iri göğüsleri (diyelimki her bir göğsü 2-3 kilo ağırlığında) olan ve bu yüzden sırtta kamburluk, meme altlarında mantar ve cilt enfeksiyonları, kollarda sinir sıkışması sebebiyle ellerde uyuşmalar yaşayan hastalar devlet hastanelerine başvurarak heyet raporu alabilir ve bu raporla anlaşmalı özel hastanelerde göğüs küçültme ameliyatı olabilirler. Bu durumda ameliyatın tamamı yada büyük bir kısmı devlet tarafından karşılanır.

Yurtdışında sadece estetik ameliyatlar için kredi veren bankalar ve kredi kartları vardır. Geçen sene içinde Lübnan da bir banka, müşterilerine sadece estetik ameliyatlar için kullanılmak üzere kredi seçenekleri sunmuştur (bakınız: FNB: First national bank of Lebanon). Estetik ameliyatlar için verilen banka kredilerinin, ülkemizde de en kısa zamanda kullanıma sunulmasını diliyoruz.

Bir çok hasta, bir e-mail atarak, yada telefon açarak bazı ameliyatları kaça yaptığımızı sormaktadır. Hatta, bir çok estetik cerraha aynı maili atarak sadece fiyat sorguluyorlar. Öncelikle sadece ameliyat ücretine göre doktor seçmek pek doğru değildir. Daha da yanlış olan doktorunuza görünüp muayene olmadan ameliyat ücretini sorgulamanızdır. Herkese aynı ameliyat yapılmamakta, sizin özelliklerinize göre ameliyatınız size özel planlanmaktadır. Doktorunuz sizi görmeden, muayene etmeden ancak ortalama bir ameliyat ücreti söyleyebilir. Benim tavsiyem, en azından e-mail ile ameliyat ücreti sorarken ameliyat olacağınız bölgenin (burun, saçlı bölge, karın, bacak) bir kaç resmini de mail e eklemenizdir; ama en doğrusu gidip doktorunuza bizzat görünmeniz ve ameliyat ücretini muayeneden sonra görüşmenizdir.


        ESTETİK AMELİYAT ÜCRETLERİNİ NELER ETKİLİYOR?

estetik cerrahi Burun estetiği:
estetik cerrahi Burun ameliyatı kapalı ve açık teknik gibi farklı tekniklerle yapılabiliyor ki, bu yöntemler süre açısından oldukça farklılık arzeder; örneğin kapalı teknik daha kısa sürer. Bunun dışında kişinin burnuna yapılacak işlemler, başka bir yerden kıkırdak yada kemik almak gerekip gerekmemesi ücreti etkiliyor. Bunun dışında kişi daha önce başka bir klinikte ameliyat olmuşsa ve revizyon gerekiyorsa, ameliyat genellikle daha zor olacaktır ve bu da ücreti etkiler. Bazen sadece bir törpü yapmak yeter, bu durumda ameliyat sadece sedasyonla (hafif uyutma) ve kısa sürede yapılabilir; tabii bu durumda ameliyat ücreti aşağı çekilebilir.
estetik cerrahi Kaş kaldırma:
estetik cerrahi Kaş kaldırma ameliyatı açık yada endoskopik yöntemlerle yapılabilir. Ameliyat sırasında özellikli malzemeler (endotine yada Aptos iplikleri) kullanılabilir. Bu faktörler fiyatı etkiler. Özellikle endotine yada Aptos iplikleri kullanıldığında ameliyat ücreti normalin üzerine çıkabilir.
estetik cerrahi Alın germe:
estetik cerrahi Bu ameliyat açık yada endoskopik yöntemlerle yapılabilir ve bu da ücrete yansır. Endoskopik yöntemler, özel alet ve cihazlar ve özel bir eğitim gerektirdiğinden daha pahalıya çıkmaktadır.
estetik cerrahi Çene estetiği:
estetik cerrahi Çene estetiği ücreti çeneye yapılacak işleme göre değişir. Örneğin çene ucunu büyütme işlemi daha kısa süren ve daha düşük bir ücrete yapılırken, ileri çıkık çenenin küçültülmesi daha uzun ve zor bir ameliyattır, daha pahalıya çıkacaktır.
estetik cerrahi Meme büyütme:
estetik cerrahi Meme büyütmede ücret kullanılan implantın türüne, ameliyat tekniğine göre değişebilir. Ayrıca ücrete implantın dahil olup olmadığı da doktora sorulmalıdır.
estetik cerrahi Meme dikleştirme:
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Meme küçültme:
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Memenin yeniden yapılandırılması (alınan memenin yeniden oluşturulması):
estetik cerrahi Meme onarımı sadece silikon meme implantı yerleştirilerek yapılabildiği gibi, sırttan yada karından doku taşınarak ta yapılabilir. Bu iki yöntem arasında oldukça büyük bir fiyat farkı vardır, çünkü biri kısa süren kolay bir ameliyatken, diğeri uzun süren zor bir ameliyattır. Hastanın hangi yönteme uygun olduğu önemlidir. Herkeste sadece implant yerleştirilerek güzel sonuç alınamaz, bazen hastaya hem sırt dokusunu kullanmak hem de bir implant koymak gerekebilir. Kullanılan implant tabii ki ücreti artıracaktır.
estetik cerrahi Klasik yüz germe:
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Endoskopik orta yüz germe:
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Gözkapağı estetiği:
estetik cerrahi Genel olarak çok pahalıya çıkmayan minör bir cerrahidir..
estetik cerrahi Liposuction (yağ alma):
estetik cerrahi Bana yağın litresini kaça aldığımı soran hastalar oluyor. Halbuki liposuction da önemli olan ameliyatın kaç saat süreceğidir. Yapılan işlem yağ almaktan çok, istenmeyen fazla yağları alarak vücuda şekil vermektir. Yani bizi ilgilendiren aldığımız yağ değil, geride kalan, hastanın vücuduna şeklini veren yağdır. Burada önemli olan, manav gibi düşünüp yağın kilosunu kaça aldığımız değil, bir heykeltraş gibi düşünüp hastanın vücuduna güzel bir şekil kazandırmanın kaç saat süreceğidir. Bu yüzden liposuction ameliyatının fiyat aralığı oldukça geniştir. Mutlaka hasta görülür, muayene edilir ve ameliyat ücreti daha sonra tartışılır.
estetik cerrahi Bacak şekillendirme (çarpıklığın giderilmesi):
estetik cerrahi Bu ameliyatta kullanılan implantlar nerede ise silikon meme implantlarının iki katı pahalıdır. Bu yüzden meme büyütmeden pahalıya çıkmaktadır. Ayrıca bacak kalınlaştırmada genellikle her bacağa birer implant yerleştirilse de, çok ince bacaklı hastalarda nadiren her bir bacağa ikişer implant yerleştirmek gerekebilir; bu da doğal olarak ameliyat ücretine yansır.
estetik cerrahi Botox enjeksiyonu:
estetik cerrahi Doktorunuz 500 YTL den ucuza botox yapıyorsa bir daha düşününüz. Botox pahalı bir üründür ve bugün etkili olacak şekilde, yeterli dozda botox enjeksiyonu yapmak 500-600 YTL nin altına mümkün değildir.
estetik cerrahi Dolgu maddesi enjeksiyonu:
estetik cerrahi Kalıcı olan dolgu maddeleri daha pahalıdır. Ayrıca kullanılacak dolgu maddesinin miktarı da fiyatı etkiler.
estetik cerrahi Dudak kalınlaştırma:
estetik cerrahi Kalıcı olan dolgu maddeleri daha pahalıdır. Ayrıca kullanılacak dolgu maddesinin miktarı da fiyatı etkiler.
estetik cerrahi Kulak estetiği (kepçe kulak vs..):
estetik cerrahi Genellikle lokal anestezi ile yapılan minör bir cerrahidir. Ücreti üç aşağı beş yukarı heryerde yaklaşık aynıdır..
estetik cerrahi Saç ekimi:
estetik cerrahi Kullanılan tekniğe göre (FUT, FUE) ve saç ekilecek alanın büyüklüğüne göre fiyat oldukça farkeder.
estetik cerrahi Boyun germe:
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Yanak yağının alınması:
estetik cerrahi Bu ameliyatı her cerrah yapmamaktadır..
estetik cerrahi Jinekomasti (erkekte meme büyümesi):
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Yağ enjeksiyonu (lipofilling):
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Karın germe (abdominoplasti):
estetik cerrahi Ücret daha çok ameliyat tekniği ve süresine bağlıdır..
estetik cerrahi Mini karın germe (mini abdominoplasti):
estetik cerrahi Karın germeden biraz daha ucuza çıkmaktadır..
estetik cerrahi Kalça estetiği:
estetik cerrahi Burada verilen ücret yağ alma ve yağ enjeksiyonu ile kalçaya şekil verme ameliyatıdır (Brezilya usulü kalça estetiği). Kalıcı dolgu maddesi ile kalça büyütme işlemi, kullanılan ürünün çok pahalı olması sebebiyle 10.000-14.000 YTL tutabilir.
estetik cerrahi Ameliyat ve yara izlerinin revizyonu:
estetik cerrahi İzler çok ufak olsa da revizyonu zor olabilir. Ücret ancak izin kendisi görülüp, düzeltmesi planlanınca söylenebilir..

Estetik ameliyatların fiyatları çok farklı olabiliyor.. Peki bunun sebepleri nelerdir?

        ESTETİK AMELİYAT FİYAT FARKLARININ SEBEPLERİ

estetik cerrahi Hastane:
estetik cerrahi Bir hastanede bir ameliyatın masrafı 1 lira iken, diğer bir hastane 5 lira masraf çıkarabilmektedir. Genellikle estetik ameliyatlar açısından hastaneler arasında yeterlilik açısından fark yoksa da, otelcilik hizmeti daha iyi olan, lüks ortam ve dekorasyona sahip, isim yapmış ve sürekli reklam yapan hastaneler daha fazla masraf çıkarabilmektedir. Bunun yanında hastanenin yoğun bakıma sahip olması da ücreti yukarı yönde etkiler.
estetik cerrahi Semt:
estetik cerrahi Doğru yada yanlış, bir gerçek var ki o da lüks semtlerde ameliyat ücretlerinin daha yüksek olduğudur. Levent, Etiler ve Bağdat caddesinde estetik ameliyat ücretleri diğer semtlerdeki ücretlere göre daha yüksektir.
estetik cerrahi Doktor:
estetik cerrahi İsim yapmış doktorlar ortalamanın üzerinde ameliyat ücreti isteyebilmektedir. Bunun dışında, fazla sayıda doktorun yapmadığı, çok özel bir eğitim gerektiren ameliyatlar söz konusu olduğunda yine ameliyat ücretleri artabilmektedir.
estetik cerrahi Kullanılan malzeme:
estetik cerrahi Ameliyatta kullanılan malzemelerin kalitesi ve fiyatı da ameliyat ücretini etkileyebilmektedir. Örneğin kalıcı dolgu maddeleri genellikle eriyen-geçici dolgu maddelerinden pahalıdır. Bacak kalınlaştırmada kullanılan silikon bacak implantları da genellikle silikon meme implantlarından pahalıdır.
estetik cerrahi Ameliyatın zorluğu, vakanın özellikleri:
estetik cerrahi Vaka, bazı özellikleri dolayısı ile zorluk arzediyorsa doğal olarak ameliyat ücreti artmaktadır. Örneğin daha önce 2 kez ameliyat olmuş bir hastaya burun ameliyatı yapmak her zaman ilk kez ameliyat olacak bir hastaya ameliyat yapmaktan daha zordur. Sırf bu sebepten ötürü, hastayı görüp muayene etmeden ameliyat ücretini telaffuz etmek sakıncalıdır. Her hastanın ayrı özellikleri olacağından öncelikle hasta muayene edilmeli, hangi ameliyatın hangi teknikle yapılacağına karar vermeli ve ondan sonra ücret konuşulmalıdır.
estetik cerrahi Ameliyat tekniği:
estetik cerrahi Bazı ameliyat teknikleri özel malzemeler yada özel bir eğitim gerektirebilir. Örneğin endoskopik yüz germe için hem özel ekipman hem de özel eğitim gerekir. Bu durum doğal olarak ameliyat ücretine yansır.
estetik cerrahi Kombine ameliyatlar:
estetik cerrahi Bazı ameliyatları birarada yapmak toplamda ücretin azalmasını sağlayabilir. Bakınız:multi-estetik ameliyatlar
estetik cerrahi Özellikli niteliği olan ameliyatlar:
estetik cerrahi Az sayıda cerrahın yaptığı ameliyatlar genellikle daha pahalıdır.
estetik cerrahi Ameliyat ücretinin YTL yada Döviz olarak kabul edilmesi:
estetik cerrahi Bazı cerrahlar ameliyat ücretini döviz olarak (dolar yada euro) kabul eder. Bu durumda günlük kurlara göre oynama olabilir.


        ÜCRETLE İLGİLİ OLARAK BUNLARI MUTLAKA SORUN:

estetik cerrahi Ameliyat ücretine herşey dahil mi, yoksa hastane masrafını ayrıca verecek misiniz? Hastane masrafını ayrıca ödeyecekseniz üç aşağı beş yukarı ne kadar tutacağını doktorunuz size söylemelidir.

dolar

estetik cerrahi Ameliyat sırasında kullanılacak özellikli malzemeler (örneğin silikon meme implantları, çene ucu implantları) ücrete dahil mi?

estetik cerrahi Ameliyat sonrasında, ameliyat sonucunda pürüz olur ve bir revizyon ameliyatı gerekirse aynı ücreti vermeniz gerekiyor mu, yoksa doktorunuz revizyon ameliyatından ücret almıyor mu? Bazı cerrahlar revizyon ameliyatında indirim yaparken, bazısı hastanın sadece hastane masrafını ödemesini istemekte, kendileri ayrıca ücret almamaktadır. Bazı cerrahlar ise aynı ücreti yine almaktadır.

estetik cerrahi Ameliyatınızı bağlı olduğunuz kurumun ödeme ihtimali var mı? Aşırı iri göğüsleri olan bayanlar devlet hastanelerinden heyet raporu alarak meme küçültme ameliyatlarını özel hastanelerde olabilmektedir. Burada önemli olan, ameliyatın estetikten çok sağlık için yapılmasıdır. Aşırı iri göğüsleri olan bayanlarda göğüslerin altında cilt enfeksiyonu, mantar olabilmekte, çok iri göğüsler kamburluk ve sırt ağrısı yapabilmektedir. Bu durumda hasta, ameliyatı sağlığı için olması gerektiğini belirterek heyet raporu için devlet hastanesine başvurabilir.

estetik cerrahi Ameliyat için tarih aldığınızda ameliyat ücretinin bir kısmını kaparo olarak verecek misiniz? Bazı cerrahlar kaparo alırken (genellikle ameliyat ücretinin 10-30% u), bazısı almamaktadır. Bazı cerrahlar ise ameliyat ücretini randevu verilirken peşin almaktadır.

estetik cerrahi Ameliyattan önce bazı özel tetkikler yada tahliller yapılacakmı, bunlar ücrete dahil mi? Örneğin genellikle 35 yaş üzerindeki meme estetiği hastalarına ameliyattan önce bir mamografi çektirilir. Bu gibi tetkik ve tahlillerin ameliyat ücretine dahil olup olmadığını sorunuz.

estetik cerrahi Kontrolleriniz ameliyat ücretine dahil mi? Genellikle tüm kontrolleriniz ameliyat ücretine dahildir.

estetik cerrahi Bazı cerrahlar ve merkezler, bankalarla özel anlaşmalı olup kredi kartı kabul etmekte, hatta taksit bile yapmaktadır.

estetik cerrahi Ücretinizi TL olarak mı vereceksiniz, yoksa döviz olarak mı (Dolar, Euro)?
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸